Student Showcase - Friday, April 20 - 1PM

Moss Performing Arts Center - Robinson Theatre


2018 Program with Presenters, Sessions and Abstracts (pdf)

The Student Showcase event highlighted student accomplishments completed over the past year under the guidance of a faculty member. Nearly all majors on campus were represented.

Showcase presentations were open to the campus community and the public. Projects ranged from posters in the sciences and professional programs, to theatre, music, and dance performances, to oral presentations in languages and literature, social and behavioral sciences, and teacher education, to fine art exhibits, to engineering demonstrations and more. The best presentation from each category was announced at the awards ceremony.

 

Congratulations to the winning presenters in each of the 2018 Showcase tracks! 

Art and Design, Track 1
Facilitator: Suzie Garner
WRITHING AND WILTING: A MIXED MEDIA EXPLORATION OF TRANSFORMATION
Presenter(s): Vanessa Porras
2018 Showcase Winner Track 1
Biological Sciences, Track 2
Facilitator: Paul Hampton
USING INFRARED LIGHT PHOTOGRAPHY TO VISUALIZE TATTOOS ON DESICCATED HUMAN REMAINS
Presenter(s): Sara Garcia
2018 Showcase Winner Track 2
Business, Track 3
Facilitator: Deb Parman
ENHANCING UNIVERSITY ONBOARDING PROGRAMS THROUGH RESEARCH AND ANALYSIS
Presenter(s): Donovan Harwell, Megan Lawson, Nicole Troester
2018 Showcase Winner Track 3
Computer Science, Mathematics and Statistics, Track 4A
Facilitator: Lori Payne
EAPOS - ENHANCED ACCESS POINT OF SALE
Presenter(s): Scott Lowe, James Mathson, Riad Shash, Jesus Velasquez
2018 Showcase Winner Track 4A
Computer Science, Mathematics and Statistics, Track 4B
Facilitator: Eric Miles
EXPEDITION MENU: AN OUTDOOR PROGRAM TRIP MENU PLANNER
Presenter(s): Cameron Crow, Matthew Rutter, Richard Sterling, Austin Zanoni
2018 Showcase Winner Track 4B
Computer Science, Mathematics and Statistics, Track 4C
Facilitator: Cathy Bonan-Hamada
AN INVESTIGATION OF PHYSICS USING MODEL THEORY AND FIRST-ORDER LOGIC
Presenter(s): Bret Brouse
2018 Showcase Winner Track 4C
Engineering – First Year Design Expo, Track 5A
Facilitator: Sarah Lanci
PREDICTING THE TERMINAL VELOCITY OF A SPHERE: A DEMONSTRATION
Presenter(s): Jacob Creglow, Bryce Keever, Sione Moniati, Darric Roark
2018 Showcase Winner Track 5C
Engineering – First Year Design Expo, Track 5B
Facilitator: Sarah Lanci
GAS IT UP
Presenter(s): Maxemiliano Cintora, Kellisha Ostler, Spencer Taylor, Jebidiah Wolf
NO PHOTO AVAILABLE
Engineering – First Year Design Expo, Track 5C
Facilitator: Sarah Lanci
STREAM TABLES RE-DESIGN
Presenter(s): Dillon Foster, Brent Metzler, Bryson Sanchez, Ryan Watkins
2018 Showcase Winner Track 5C
Engineering – Open Design, Track 5D
Facilitator: Scott Bevill
THE AUTOBOX
Presenter(s): Sara Gladding, Aric Harper, Alan Wheeler
2018 Showcase Winner Track 5D
Engineering – Senior Design, Track 5E
Facilitator: Chris Penick
DEVELOPMENT OF BICYCLE WHEEL TRUING AND DISHING COMBINATION STAND
Presenter(s): Joseph Buches, Jonathan Johannsen, Benjamin Whitney
2018 Showcase Winner Track 5E
Kinesiology, Track 7
Facilitator: Brent Alumbaugh
SKIING ECONOMY DURING CLASSIC AND SKATE TECHNIQUES IN BEGINNING AND ADVANCED CROSS-COUNTRY SKIERS
Presenter(s): Emma Malmquist
2018 Showcase Winner Track 7
Languages, Literature and Mass Communication, Track 8A
Facilitator: Bill Wright
DREAMS DYING IN A PATRIARCHAL SOCIETY
Presenter(s): Lucia Velasco
2018 Showcase Winner Track 8A
Languages, Literature and Mass Communication, Track 8A
Facilitator: Bill Wright
ROMPIENDO ESTEREOTIPOS: CÓMO LA MUJER SE ENCONTRÓ A SÍ MISMA FUERA DE LAS NORMAS CULTURALES (BREAKING STEREOTYPES: HOW THE WOMAN FOUND HERSELF OUTSIDE OF CULTURAL NORMS)
Presenter(s): Emma Kemper
2018 Showcase Winner Track 8A
Languages, Literature and Mass Communication, Track 8B
Facilitator: Bill Wright
FINDING VALUE IN ‘UNCREATIVE’ WRITING
Presenter(s): Megan Vorse
2018 Showcase Winner Track 8B
Physical and Environmental Sciences, Track 9
Facilitator: Kristen Yeon-Ji Yun
LUTE MUSIC OF JOHN DOWLAND
Presenter(s): Brett Christensen
2018 Showcase Winner Track 9
Physical and Environmental Sciences, Track 10A
Facilitator: Dave Weinberg
EXAMINING THE VACUUM REGIME IN THE D-DIMENSIONAL FRIEDMANN-ROBERTSON-WALKER MODEL OF COSMOLOGY
Presenter(s): Scott Jackson
2018 Showcase Winner Track 10A
Physical and Environmental Sciences, Track 10B
Facilitator: Sam Lohse
GOLD NANOPARTICLE AGGREGATION EFFECTS ON NANOPARTICLE TOXICITY IN DAPHINA MAGNA
Presenter(s): Christopher Vandermeer
2018 Showcase Winner Track 10B
Physical and Environmental Sciences, Track 10C
Facilitator: Larry Jones
THE SEQUENCE OF HYDROTHERMAL MINERALIZATION IN UNAWEEP CANYON, COLORADO, AND ITS APPLICATION TO THE RELATIVE AGE DATING OF FAULTING EVENTS
Presenter(s): Timothy Bowers
2018 Showcase Winner Track 10C
Physical and Environmental Sciences, Track 10D
Facilitator: Tamara Minnick
EVALUATING THE USE OF DRONE-COLLECTED MULTISPECTRAL DATA FOR ASSESSING RESTORATION EFFORTS
Presenter(s): Quinton Barnett, Grayson Koenemann, Emily Tighe
NO PHOTO AVAILABLE
Social and Behavioral Sciences, Track 11A
Facilitator: Tim Casey
THE AFFECT OF PORNOGRAPHY ON MEN’S INTIMATE RELATIONSHIPS
Presenter(s): Erin Case
2018 Showcase Winner Track 11A
Social and Behavioral Sciences, Track 11B
Facilitator: Chelsie Hess
A META ANALYSIS OF THE DULUTH MODEL’S “POWER AND CONTROL WHEEL” FOR SAME-SEX VICTIMS OF DOMESTIC VIOLENCE
Presenter(s): Jaclyn Levitt
2018 Showcase Winner Track 11B
Social and Behavioral Sciences, Track 11C
Facilitator: Tim Winegard
RAP MUSIC’S INFLUENCE ON YOUNG AFRICAN AMERICANS
Presenter(s): Gary Reece-Scott
NO PHOTO AVAILABLE
Social and Behavioral Sciences, Track 11D
Facilitator: Michael Delaney
THE CONFEDERATE SECESSION FROM THE SOUTHERN POINT OF VIEW
Presenter(s): Jefferson Baker
2018 Showcase Winner Track 11D
Teacher Education, Track 12A
Facilitator: Ann Gillies
HOW PHYSICAL ACTIVITY IMPACTS ACADEMICS
Presenter(s): Amanda Charles, Heather Wilczek
2018 Showcase Winner Track 12A
Teacher Education, Track 12B
Facilitator: Ann Gillies
ADAPTED BOOKS, SONGS WITH MANIPULATIVES AND STRUCTURED TASKS
Presenter(s): Ashley Blankenbeckler, Mallory Havens, Kenzi Medina, Kaitlyn Pridy
2018 Showcase Winner Track 12B
Theatre, Track 13A
Facilitator: Benjamin Reigel
CREATIVE, OR CRAZY?
Presenter(s): Marisa Jahnke
2018 Showcase Winner Track 13A
Theatre, Track 13B
Facilitator: Benjamin Reigel
TRAUMATIZATION TO ALLEVIATION DEDICATED TO DYLAN SCHUETZ
Presenter(s): Ayla Schuetz
2018 Showcase Winner Track 13B
Theatre, Track 13C
Facilitator: Benjamin Reigel
EXCERPT FROM “SINCE I LOOK LIKE A HIGH-SCHOOLER ANYWAY”
Presenter(s): Michael Robinson
2018 Showcase Winner Track 13C
Career and Technical Education, Track 14
Facilitator: Chris Murphy
DRIFT TRIKE
Presenter(s): Mathew Abercrombie, Lucas Clarke, Samuel Coleman, Ethan Davis, Michael Hendricks, Caleb Lone, Daylon Ponce
2018 Showcase Winner Track 14
Graduate Studies, Track 15
Facilitator: Kurt Haas
TRAUMA IN OUR NATION’S SCHOOLS
Presenter(s): Mykenzie Fox
2018 Showcase Winner Track 15

 

2018 Planning Committee

Mr. Tim Pinnow, Academic Affairs and Graduate Studies (Chair)

Ms. Lisa Harris, Academic Affairs

Ms. Emily Dodson, Academic Affairs

Ms. Erin Rooks, Academic Affairs

Ms. Suzie Garner, Art

Dr. Paul Hampton, Biology

Ms. Deb Parman, Business

Dr. Cathy Bonan-Hamada, CSMS

Dr. Ann Gillies, CTE

Dr. Scott Bevill, Engineering

Ms. Olga Grisak, Health Sci

Mr. Brent Alumbaugh, Kinesiology

Dr. Bill Wright, LLMC

Ms. Lisa Smith, Marketing

Dr. Kristen Yun, Music

Dr. Jared Workman, PES

Dr. Brian Parry, SBS

Mr. Ben Reigel, Theatre